Co je to blockchain?

Technologie Blockchain

V minulém článku jsme mluvili o kryptoměnách, pokud ovšem mluvíte o kryptoměnách nesmíte zapomenout na Blockchain – technologii, která kryptoměnám umožnila existovat. I když se téměř všichni soustředí na výdělky z kryptoměn, ale to, jak se využívají, mnohdy ani nevědí a to je to, co dělá kryptoměny právě tak významnými. Podívejme se tedy na Blockchain, jeho funkce, využití a proč je tak důležitý.

Jak to vše funguje

Ve složitých slovech, která vám příliš mnoho neprozradí je Blockchain decentralizovaná sdílená databáze. K jednoduššímu pochopení si představte data, která jsou sdílena na počítačích po celém světě. Abychom mohli tyto data změnit, musíme změnit data na všech počítačích. Data se zapisují do takzvaných bloků, nové informace se zapíší do dalšího bloku, který následuje ten předchozí. Vytvoří se tedy řetězec bloků, od toho slovo block (blok) chain (řetěz).

Údržba a bezpečnost sítě

Samozřejmě takové množství počítačů musí být nějakým způsoben udržováno. V ten moment přijdou na scénu mineři (těžaři), kteří mají tento nelehký úkol na starosti. Bloky je potřeba vytěžit, aby se mohli připsat nové informace. Těžení má také za úkol udržet síť v bezpečí před hackery a ostatními nebezpečnými jevy, které by mohli síti nějakým způsobem ublížit. Je to právě decentralizace a tato těžba, která činí blockchain tak bezpečným. Nelze zaútočit pouze na pár počítačů a změnit tak data v síti – v blockchain síti má každý stejné informace. Tyto informace se musí vždy potvrdit všemi počítači v síti, pokud něco nesouhlasí, informace se do sítě nepřidá.

Využití Blockchainu

V dnešní době jsou data důležitější, než si mnozí z nás uvědomují. Najít ten nejefektivnější způsob, jak tato data uložit se stalo zásadním problémem mnoha programátorů a počítačových vědců. Bezpečnost Blockchain sítě a neměnnost již zapsaných informací činní z Blockchainu dokonalou technologii na zápis různých dat. Právě dokonalé uložení dat by mohlo být jednou z jeho využití. Tyto vlastnosti jsou skvělé pro využití v bankovnictví, notářství. Ovšem tyto odvětví nejsou jediné. Není těžké si tuto technologii představit ve volbách, kde by se již nikdo nemusel bát zfalšovaných hlasů atd.

Zajímají tě KRYPTOMĚNY?

Jak vydělávat na kryptoměnách? Kam investovat? Novinky ze světa?
To vše u nás najdeš. Zadej tvůj E-mail a nech si posílat pravidelný informace a možnosti
k nákupu kryptoměn. Budeme se těšit :)

Určitě si říkáte, že pro vás, jako obyčejného člověka, to příliš neznamená, ale data jsou důležitá i v případě, že nejste bankéř, notář a volby zrovna také neprobíhají. Tato technologie by se vás ovšem v každodenním životě mohla do několika let dotknout stejně jako internet. Jedním z těchto případů by mohla být data o autech, u kterých by nyní nikdo nemohl přetáčet tachometr. Vaše zdravotní záznamy by nyní byli, v případě potřeby, k dispozici pro všechny nemocnice na světě. Transakce by probíhali mnohem rychleji a nebylo by potřeba prostředníka jako je banka. 

Bylo by také nemožné ukrást vaší identitu, problém, který se vyskytuje častěji, než si jsme ochotni připustit. Pokud se dostáváte do práce díky nějakému způsobu dopravy, nyní byste mohli platit pouze své skutečně odježděné kilometry. V případě, že někomu pronajímáte byt skrze AirBnB, díky blockchain technologii by bylo možné dostávat tyto peníze opět bez potřeby prostředníka.

Nevýhody Blockchainu

Blockchain je technologie a stejně jako žádná jiná technologie není dobrá ani špatná, dokud ji někdo nevyužije nebo nezneužije. I když je zde mnoho výhod Blockchainu, jsou zde také nevýhody, které je třeba zmínit. Vaše data by mohla být proti vám využita. Data, která jsou tak pečlivě uložena a všem na očích nemusí vždy být k dobru. Například v diktátorském režimu by byl jakýkoliv pokus o vzpouru okamžitě rozpoznán a navždy zapsán. Občané by tedy byli efektivně sledováni a za každou chybu by je bylo možné potrestat. Tato technologie by se tedy nesměla dostat do špatných rukou. 

Další nevýhodou je, že v momentě, kdy by se Blockchain využíval až příliš, došlo by ke zpomalení sítě. Vytvoření bloku zabere nějaký čas a pokud by všichni využívali tento systém, došlo by k přetížení. Jsou zde samozřejmě způsoby, které se již o tento problém zajímají a snaží se tento problém vyřešit. Technologie blockchain se každým dnem zlepšuje a vylepšuje.

Samozřejmě technologie je teprve v úplných začátcích a lze jen stěží odhadovat, kam se může v budoucnosti dostat.

Důležitost této technologie

Výhody Blockchainu mnohonásobně převyšují jeho nevýhody. Je velice možné, že Blockchain bude jednou technologií, o které se bude mluvit podobně jako o internetu. Samozřejmě Blockchain lze využívat v mnohem více oblastech, než je zde vypsáno, někdo by mohl říct, že pozmění všechny průmysly. Budoucnost je v našich rukou a měli bychom se podle toho také tak chovat.

Sdílej to dál... :))Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Reddit
Reddit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *