Jak hledat levné letenky – tipy a rady

Pro mnoho z vás téma jistě velmi známé, ale mnoho lidí stále tápe a neví si rady s nákupem letenek, kde hledat apod. Dříve bylo zcela bežné si kupovat zájezd přes cestovní kanceláře a agentury. Ještě “nedávno” se přeci ani nemohlo svobodně cestovat, dnes je nám svět otevřený a můžeme jet kamkoli. Čím dál více lidí ale zjišťuje, že cestovat se dá daleko levněji než přes nějakého zprostředkovatele (cestovní kancelář či agenturu). Pokud si zařídíte cestu na vlastní pěst, náklady vás mohou vyjít opravdu zapakatel. 

Dnes vám dám tipy, jak a kde hledat levné letenky, jak ušetřit, na co si dát pozor, čemu se vyvarovat apodobně. 

1. Zásada číslo jedna! Vždy hledejte letenky v anonymním okně. Letecké společnosti a vyhledávače letenek totiž mají ve zvyku ukládat vaše “cookies” (sledovat, co hledáte) a následně při dalším vyhledávání stejné destinace vám cenu záměrně zvednou. Neděje se to vždy, ale velmi často. Proto, když si otevřete ve vašem prohlížeči “anonymní okno”, cookies se nebudou ukládat a oni tak při přístím vyhledávání nepoznají, co jste hledali.

2. Létejte ze zahraničních letišť! Pokud jste z okolí Čech koukněte na odlety například z Drážďán, Berlína, Mnichova nebo Norimberka. Pokud jste z Moravy či Slezska, kouknout můžete na odlety z Wroclawi, Krakowa, Bratislavi, Vídně atd. Letenky z Prahy, Brna či Pardubic často vycházejí mnohem dráž. Nicméně doporučuji si zjistit následně cenu za dopravu na letiště, jak se tam vůbec dostanete, v jaké časy atd. Několikrát se mi stalo, že jsem narazila na zpáteční letenku například za 300 Kč z Wroclawi, pak jsem ale zjistila, že bych tam musela přespat, autobus vycházel dráž než letenka a celkově se mi náklady vyšplhaly dráž než letenka z Prahy. Je třeba to zkontrolovat, ale někdy, zejména mimoevropské destinace, se zpravidla vyplácejí z okolních letišť mimo ČR.

3. Kupujte letenky ve správné měně! Některé letecké společnosti uvádějí rozdílnou cenu v různých měnách. Proto si raději zkontrolujte před nákupem cenu např. v Eurech, Librách a jejich domácí měně. Uvedu příklad: Norská letecká společnost Norwegian airlines uvadí o něco nižší ceny, pokud si dáte zobrazit cenu letenky v jejich domácí měně NOK oproti např. Euru. Proto si cenu raději porovnejte v různých měnách a následně nakupte v té co je nejnižší. Někdy se může jednat o pár korun, někdy ale i o stovky korun.

4. Ceny letenek jsou rozdílné v různých časech! Nevím, zda je tohle nějaké nepsané pravidlo, nebo to byla vždy náhoda, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že ty nejlevnější letenky a akce se mi objevili v pozdějších večerních hodinách. Několikrát se mi stalo, že letenka přes den byla mnohem dražší než v noci. Proto vždy před nákupem kontroluji cenu ráno, přes den i večer a mohu porovnat, zda se ceny liší. 

5. Pozor, co cena letenky obsahuje! Často se dají najít velmi levné letenky do destinací po celém světě. Dejte si ale pozor, zda je cena uvedená už s odbaveným zavazadlem nebo jen s příručním (kabinovým zavazadlem). V 90% případů to bude pouze s příručním zavazadlem. Tedy si musíte dokoupit zavazadlo, které často bývá dražší než samotná letenka. Většina společností nabídne váhu 6-10kg + některé ještě tzv. “personal item” tedy kabelku či tašku s laptopem. Pozor si dejte i na rozměry příručního zavazadla, ty většinou hlídají více než samotnou váhu. Ideálně se tedy pokuste cestovat pouze s příručním zavazadlem, hodně tím ušetříte. Většinou to nikdo moc nekontroluje, ani váhu ani rozměry, pozor akorát na nízkonákladové lety, tam jsou více striktní a hlavně rozměry si tam hlídají.

Jak letět pouze s příručním zavazadlem?

Nejjednodušší je letět bez odbaveného zavazadla a snažit se umístit vše jen do kabinového. My takto cestujeme téměř vždy a nemusíme se tak stresovat ztrátou zavazadla, čekat na něj po příletu, platit za něj další peníze. Záleží tedy, na jak dlouho letíme, pokud se jedná o 1-2 týdny, většinou nám stačí malé cestovní lahvičky s jednotlivou kosmetikou (koupíte např. ZDE nebo prázdné lahvičky ZDE, jste totiž omezeni na max. 100 ml jednoho přípravku, uložené v jednom průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr, který lze opakovaně uzavřít, které vám povolí do kabinového zavazadla. Pokud letíme na delší dobu, řešíme to stejně a následně si koupíme v destinaci vše, co postupně dojde. Cenově to vyjde levněji, než platit za odbavené zavazadlo.

S oblečením je to složitější, pokud ale jedete do teplých krajin, zkuste se zapřemýšlet, co opravdu potřebujete, netahat s sebou zbytečné věci. To nejtěžší vzít na sebe. Pokud jedete do chladnějších krajin, zkuste si, co nejvíce věcí obléct na sebe, i více vrstev, tu chvíli to vydržíte, pokud chcete ušetřit. Kosmetiku vůbec nebrat, nakoupit na místě, vzít jen jedny boty atd. Je to složitější, ale dá se 🙂 

TIp č. 1: Pokud máte nějaké to kg navíc ve vašem příručním “báglu”, snažte se, aby vypadalo co nejmenší, např. pokud máte krosnu, stáhněte ji všemi páskami na co nejmenší rozměr. Co vypadá drobně, nebudou dost pravděpodobně ani kontrolovat.

 

Tip č. 2: Udělejte si vždy online check-in, pokud to jde! S vytištěnou letenkou už jdete rovnou ke gatu a vyhnete se tak odbavovací přepážce, kde vás dost možná poprosí o zvážení kabinového zavazadla.

 

Tip č. 3: Pokud se vejdete v pohodě do rozměrů, ale nevychází vám to o něco málo s váhou a zároveň si musíte dojít k odbavovací přepážce pro letenku (nelze udělat online check-in), vyndejte si pár věcí ven z batohu (kufříku) a nechte si je pohlídat od rodiny či kamarádů, k přepážce dojdete s lehčím zavazadlem (v případě, že vás poprosí o zvážení, vyhovíte) a následně si věci do batohu opět vložíte. Jedinou nevýhodou je, že pokud letíte ve víc lidech a půjdete si pro letenku k přepážce každý zvlášť, dost pravděpodobně dostanete sedačku každý jinde.

Jak hledám letenky?

Začínám nejprve vždy srovnavači letenek a to na:

Když nevím, kam chci letět, ale pouze hledám akční letenku, zadám výchozí destinaci (např. Praha) + mohu zadat okolní letiště (města) a příletové místo dám “kamkoli” (anywhere). V tomto mi nejvíce vyhohuje Kiwi.com, které mi příjde nejpřehlednější a nejjednodušší. Ve chvíli, kdy mám vybranou letenku (destinaci) se podívám, od jaké společnosti letenka je. Poté si vyhledám webové stránky té dané letecké společnosti a tu samou letenku dám do jejich vyhledávače a porovnám ceny. Velmi často si tyto “srovnavače” přihodí nějakou korunu pro sebe.

Také si zkontroluji, jaká zavazadla mohu mít v rámci dané letenky přímo na stránkách letecké společnosti. Často se mi stalo, že např. u kiwi.com uváděli jinou váhu, než doopravdy je (většinou nižší), nebo bylo uvedeno, že není možnost přidat odbavené zavazadlo, když ve skutečnosti to na stránkách letecké společnosti normálně šlo. Jak se říká – důvěřuj, prověřuj. Tyto srovnavače jsou velmi dobrý nástroj na vyhledávání, vždy si ale zkontrolujte ještě cenu u letecké společnosti.

Tip č. 4: Přidejte se na Facebooku do různých skupin, kde vám denně vyskočí několik akcí na letenky. Například: “cestujlevne.com” (zde se doporučuji přihlásit na Push upozornění na jejich webových stránkách. Dále pak “Akční letenky” apod.

Zde jsou low-cost aerolinky, které létají zejména po Evropě:

Po Asii to jsou:

Sdílej to dál... :))Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Reddit
Reddit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *