Krkonoše nejsou pouze Sněžka

Většina turistů přijíždějící do Krkonoš, se vydají k 2 nejznámějším místům – Sněžka a pramen Labe. Tato místa jsou bohužel již tak přehlcená turisty, že to má velmi špatný dopad na okolní přírodu. Pokud se vydáte na Sněžku, čekejte, že půjdete v zástupu lidí horším, než je na Václavském náměstí. Lidé hází odpadky a chodí na wc, kam se jim zachce. Chápu, že tyto dvě hlavní “atrakce” chce asi každý vidět, nicméně Krkonoše nabízejí mnoho krásných míst, které stojí za navštívení.

Krkonoše

A proto jsme sem vyrazili na víkend a ve spolupráci s KRNAP (Krkonošský Národní Park) jsme se účastnili projektu, který chce právě lidem ukázat, že místo Sněžky se mohou vydat na spoustu dalších úžasných míst, kde budete třeba i úplně sami nebo se potkáte jen s pár turisty.

Všechny tipy, kam vyrazit, jsem sepsala pro vás níže, tak pojďme objevit více z Krkonoš!

Mumlavský vodopád

Krásný 10m vodopád nacházející se nedaleko od Harrachova na řece Mumlava. Jedná se o jeden z nejmohutnějších vodopádů v České Republice (z hlediska objemu spadané vody). Zajímavostí jsou obří hrnce, ve kterých se lidé občas i koupají, avšak může to být i nebezpečné, největší z nich má průměr až 6m a hloubku 3m, voda je ledová a okraje kluzké, dostat se ven bez cizí pomoci je tedy tak téměř nemožné. Krásný je vodopád i zimě, kdy celý zmrzne a stává se z něj tak ledopád.

Mumlavský vodopád

Vyhlídka Stráž

Skalní vyhlídka v nadmořské výšce 778 m.n.m. odkud se můžete kochat výhledem na Rokytnici nad Jizerou, Lysou horu, horu Kotel, Paseky nad Jizerou. Na tuto vyhlídku se můžete dostat z náměstí v Rokytnici nad Jizerou. Hora Stráž sloužila v minulosti jako místo, odkud se vyhlíželo, zda se neblíží nepřítel.

Vyhlídka Stráž

Huťský vodopád

Kaskádovitý 20 m vysoký vodopád, poblíž Rokytnice nad Jizerou se nachází na Huťském potoku. Vodopád leží zhruba 2,5 km od horské chaty Dvoračky. Název vznikl podle první sklářské huti v Krkonoších.

Hrádek Aichelburg, Horní Maršov

Tento malý hrad byl postaven roku 1863 personálem panství Maršov na poctu hraběte Bertholda Aichelburga, po kterém byl také pojmenován. Ke konci 19. století byl hrad opuštěn a začal chátrat. Obnovy se dočkal na konci 20. století a v roce 2000 byl hrad znovu zpřístupněn veřejnosti. Dostanete se sem příjemnou procházkou z Horního Maršova a pokud se chcete podívat i dovnitř, nezapomeňte si vyzvednout klíč dole v Maršově v turistickém centru.

Hrad Aichelburg
Hrad Aichelburg

Dívčí kameny

Na hřebenové cestě u česko-polských hranic leží skalní vyhlídka Dívčí kameny v nadmořské výšce 1414 m.n.m. Skály měří až 8m a nabízejí neskutečné panoramatické výhledy do okolí Čech i Polska. Doporučuji sem vyjít na východ Slunce jako my – stojí to za to! Necelý km daleko se tyčí o něco vyšší Mužské kameny (1417 m.n.m.) Pověst vypráví, že byly pojmenovány po mladé pastýřce, která tu nedaleko odtud zahynula, mužské kameny vznikly jako protějšek Dívčích kamenů.

Dívčí kameny

     

Zvonkohra Dolní Dvůr

Zvonkohra na kostele sv. Josefa v Dolním dvoře byla nainstalována v roce 1995 a od té doby vám každý den zahraje různé melodie. Jsou odlišné pro každé roční období, o Vánocích pak hrají ještě koledy. Poslechnout si ji můžete každý všední den v 10h a 17h, v sobotu a neděli 10h, 12h a 17h.

Zvonkohra

Naučná stezka Čertova strouha

Čertova strouha u Špindlerova Mlýna je jedním z nejzajímavějších systémů přehrad v Krkonoších zabraňující vzniku povodní. V 19. století zde totiž obyvatelé čelili rozsáhlým povodním, při kterých docházelo k obětem na životech a škodám ve vesnicích. Kdysi zde bylo vybudováno 43 příčných a 194 podélných kamenných hrází, které zde slouží úspěšně dodnes. Můžete se tak projít v Čertově dole podél Čertovy strouhy po naučné stezce, která vás seznámí blíže s touto zajímavostí.

Čertova strouha

Dívčí lávky

Nachází se cca 2km od Špindlerova Mlýna a jedná se označení soutoku Labe s Bílým Labem. Vede sem modře značená turistický cesta. Vede odtut také Harrachovská cesta, což je nejstarší turistická stezka v Krkonoších.

Dívčí lávky

Zřícenina hradu Nístějka

Tento hrad vznikl pravděpodobně v první polovině 14. století, bohužel se o jeho počátcích nedochovaly žádné písemné záznamy. Funkcí hradu bylo pravděpodobně střežit zemskou cestu v okolí Jizery. Hrad měl dle výzkumů 2-3 patra, které se bohužel důsledkem požáru v druhé polovině 15. století zřítily. Dnes je zde vidět pouze zbytky stěn a na naučných tabulích si můžeme představit, jak hrad asi vypadal. Hrad se nachází nad soutokem řeky Jizery a Farského potoka.

Vodopády Bílého Labe

Podél Bílého Labe vede modrá turistická cesta, kde potkáte hned několik vodopádů, peřejí, kaskád, většina z nich je dobře přístupná z cesty. Nejznámější je asi Velký vodopád, který je ze všech největší. Za zmínku také stojí Velký skok, který je pro mě osobně nejhezčí.

Kde se najíst?

Při tůrách po Krkonoších vám jistě vyhládne a ne všude se vám bude chtít tahat svačina. Ráda bych vám proto doporučila pár restaurací, které jsem měla možnost vyzkoušet a ze kterých jsem byla nadšená!

Erlebachova a Josefova bouda

Tento horský hotel nedaleko Špindlerova mlýna ve výšce 1150 m.n.m. vám nabídne ubytování v 5 různých objektech – vybrat si můžete od turistického až po velmi komfortní ubytování. Jsou zde 3 restaurace a úžasné wellness! K snídani vás budou čekat obrovské hody, kde nechybí snad vůbec nic.

Erlebachova bouda
Raut k snídani
Wellness

Dečínská bouda

Horská farma na Růžové hoře zachovává tradice horského hospodaření a slouží jako hostinec s ubytováním. Obsluhovat vás budou děvenky v tradičních krojích a vy si tak budete připadat jako v Krakonošských pohádkách. Bouda se nachází v 1280 m.n.m. a kromě ochutnávky domácích produktů, si můžete nakoupit i s sebou čerstvý domácí jogurt, sýry, mléko apod.

Děčínská bouda

     

Friesovy boudy

Areál dvou hotelů v nadmořské výšce 1217 m.n.m. ve střední části Krkonoš vám nabídne jak restauraci, tak ubytování. Mají zde i wellness zónu, kde si můžete po náročných dnech zarelaxovat. Z terasy můžete pozorovat západy Slunce a ochutnat můžete kromě výborné kuchyně horské pivo Fries, které si sami vyrábí.

Dvoračky

Horská bouda Dvoračky se nachází v nadmořské výšce 1140 m.n.m. nedaleko Rokytnice nad Jizerou. Nabídne vám domácí kuchyni a vyborné pečivo, které si na boudě sami pečí! Doporučuji se zelňačkou!

Dvoračky

Sdílej to dál... :))Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Reddit
Reddit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *