Kryptoměny aneb tajemný Bitcoin

Odhalte tajemství Bitcoinu a zjistěte, jak funguje.

Bitcoin, nebo jak se mu také dnes již přezdívá, digitální zlato, je první kryptoměnou, která se dostala do povědomí veřejnosti a také je první kryptoměnou celkově. V roce 2008 byl poprvé podán návrh na tuto kryptoměnu a v roce 2009 se tento návrh stal skutečností – nyní je Bitcoin mediální hvězdou. Díky této mediální pozornosti se do trhu přihrnulo mnoho lidí s vidinou zisku, tito lidé ovšem neměli nejmenší ponětí, co Bitcoin je, a co vlastně umí. Tak si ho pojďme více představit.

Decentralizace

Bitcoin jako první přišel s návrhem decentralizace a omezeného počtu mincí, nápad, který je dodnes následován mnoho ostatními měnami. Otázkou ovšem je, co tyto dvě věci znamenají. Decentralizace znamená, že Bitcoin nemá žádnou osobu, která by dohlížela na cenu Bitcoinu, nebo se ho snažila nějak ovlivnit. Je to tedy veliký rozdíl od dnešní fiat měny (dolar, euro a ostatní měny), tyto měny jsou řízeny státem, který má moc nad hodnotou těchto měn. 

Distribuční, centralizovaná a decentralizovaná síť

Omezený počet mincí

Druhá věc, která úzce souvisí s decentralizací, je omezený počet mincí. Fiat měna má neomezený počet mincí nebo peněz, které lze vytisknout. Jsou řízeny státními bankami a mají tak tedy veškerou moc nad hodnotou vašich peněz. Maximální počet mincí, které kdy Bitcoin bude mít je 21 milionů, téměř 17 milionů již bylo vytěženo a úplného vytěžení se dočkáme kolem roku 2140. Počítá se s tím, že několik tisíc mincí je již nenávratně ztraceno, lidé zapomněli hesla od účtů, harddisky, na kterých byly mince uloženy, jsou nenávratně zničeny apod.

Počet mincí v oběhu - Bitcoin

Distribuovaná síť

Bitcoin využívá technologie Blockchainu, tato technologie je unikátní ve sdílení dat a také jejich ukládání. Jedná se o podstatnou funkci Bitcoinu – bez Blockchainu je Bitcoin naprosto zbytečný. Distribuovaná síť u Bitcoinu slouží jednoduše – Mineři (těžaři) nabídnou své počítače, aby se starali o síť Bitcoinu, za svou službu dostávají za odměnu bitcoiny. Samozřejmě velmi jednoduše řečeno. Mineři se starají o správné proběhnutí transakce, také ukládají data, která již nelze změnit. Data jsou neměnná, dají se pouze připsat nová data. Ve zkratce to znamená, že jakákoli transakce zůstane zaznamenána napořád. To nás přivádí k dalšímu bodu – transparentnosti.

Transparentnost a anonymita

Bitcoin nabízí jak anonymitu, tak také dokonalou transparentnost. Vaše transakce jsou prezentovány ve formě adresy vaší peněženky, to je skvělá věc pokud máte rádi anonymitu. Samozřejmě je zde také druhá strana mince, pokud někdo zná adresu vaší peněženky, není pro něj vůbec těžké poznat, jaké transakce jste prováděli. Pokud byste chtěli převést své peníze z Bitcoinu zpět do fiat měny, nebylo by například pro policii příliš složité vás dohledat v případě, že byste využívali Bitcoin k nezákonným činnostem. Zprávy, že Bitcoin využívají zločinci, je tedy naprosto nesmyslný, v tomto případě by byl pro ně Bitcoin tou nejhorší volbou (anonymní měny jsou například Monero).

Využitelnost Bitcoinu

I když o Bitcoinu můžete slyšet jako o měně budoucnosti, nebyl bych až natolik optimistický. Díky svému propracovanému systému jsou transakce s Bitcoinem zdlouhavé (v řádu hodin) a ve své vysoké kapitalizaci, také drahé. Je zde ovšem další využití, které Bitcoin dokonale splňuje – digitální zlato. Bitcoin je nyní využíván jako komodita, díky tomu, že je ze všech kryptoměn nejznámější, je první zastávkou pro všechny nováčky v kryptosvětě. Bitcoin je tedy nyní využíván jako prostředník ke koupi ostatních kryptoměn, které naopak mohou být měnami budoucnosti – s rychlými a levnými transakcemi.

Jste vlastní bankou

Díky své decentralizované povaze je možnost se zbavit prostředníka, který by dohlížel na vaše finance. I když to možná zní na první přečtení nebezpečně, zamyslete se nad tím, kolik peněz v tento moment máte v bance a kolik by vám zbylo, pokud by vám bylo zakázáno vybírat z účtu. Přesně takovou moc ovšem banky nyní mají, kryptoměny by mohli být zodpovědné za předělání celého bankovního systému. Je tedy zcela zřejmé, že se bankám příliš kryptoměny nelíbí a nyní víte proč.

Zajímají tě KRYPTOMĚNY?

Jak vydělávat na kryptoměnách? Kam investovat? Novinky ze světa?
To vše u nás najdeš. Zadej tvůj E-mail a nech si posílat pravidelný informace a možnosti
k nákupu kryptoměn. Budeme se těšit :)

Transakce bez prostředníka

Následkem odebrání prostředníka jako je banka, se také zjednoduší transakce – banku tedy není třeba využívat. Správnost transakce je kontrolována minery (těžaři), kteří mají na starosti funkčnost sítě a kontrolují transakce. Je tedy téměř nemožné, aby došlo k nějakému zfalšování nebo hacknutí této transakce.

PS: Těžit bitcoin a jiné kryptoměny, může kdokoli z nás. Ale o tom příště.

Mining rig - těžba kryptoměn za pomocí grafických karet
Mining rig – těžba kryptoměn za pomocí grafických karet

Pozor na chybné adresy

Je zde jedna věc, na kterou je potřeba upozornit. TRANSAKCE JSOU NEVRATNÉ! Jakmile jste transakci odeslali, nemáte příliš možností, jak tuto akci zvrátit. To bohužel také znamená, že v případě, že jste poslali peníze na špatnou adresu, jsou vaše peníze nenávratně pryč. Je to bohužel jedna z nevýhod kryptoměn, zkrátka něco, co si sebou přináší systém Blockchainu.

Vysoká volatilita

Dnes je trh s kryptoměnami teprve na začátku, je zde tedy vysoká volatilita. Jedná se o něco, co sebou přináší trh, který je teprve v plenkách. Díky volatilitě můžete velice rychle vydělat. Nestabilita Bitcoinu a kryptoměň celkově, má za následek vysoký nárůst a také velice rychlý pád. Této volatility dokáží využít zkušenější investoři, pro nezkušené se ovšem může jednat o noční můru – je třeba si dávat pozor a poslouchat zkušenější.
Toto se spíše týká traderů, tedy lidí, který chtějí trávit čas nad grafy a nakupovat takřka denně. Pro hodlery, tedy držetele mincí v řádu měsíců či let, třeba jako spoření či šetření si na důchod – ty se s tím nemusí trápit. Zpravidla si mohou užívat jen krásné zhodnocení, které sebou kryptoměny přináší.

Nárust cen za poslední roky
Nárust cen za poslední roky

Shrnutí

Bitcoin a kryptoměny jako takové, mají velice skvěle vyšlápnuto do budoucnosti, jsou zde ovšem stále problémy, se kterými je nutno počítat. Technologie je teprve na úplném začátku a je velice těžké odhadnout, na jakou cestu se kryptoměny vydají. Nicméně již nyní se o kryptoměny zajímají gigantické technologické společnosti jako jsou Microsoft, Google, IBM, Samsung a další. Budoucnost kryptoměn je teprve před námi a ten správný čas do nich nastoupit je právě nyní.

Reklama na kryptoměny v New Yorku

Sdílej to dál... :))Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Reddit
Reddit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *