Na kolik vyjde prodloužený víkend v Budapešti?

Chystáte se vyrazit na pár dnů do Budapešti a zajímá vás, na kolik to vyjde, jaké budou náklady? Pak je tento článek přesně pro vás!

Kurz dne 14.3.2018 dle ČNB

100 HUF = 8,1650 Kč

Jak a za kolik se dostanete do Budapešti?

Vlakem

Velmi ráda cestuji vlakem a Budapešť není tak daleko z Prahy. Jelikož nemám moc ráda dlouhé cestování autobusem, kdybych si měla mezi těmito typy dopravy volit – zvolím určitě vlak! V porovnání s leteckou dopravou, kdy musíte být na letišti min. 2h předem, stojí určitě za uvážení i vlaková doprava. Letecká doprava je výhodná zejména při delších vzdálenostech. Náklady na zpáteční jízdenku vás vyjdou kolem 1100 Kč s ČD (České dráhy). Cesta vám zabere kolem 8-9h.

Autobusem

Do Budapešti se také můžete dostat autobusem, a to například se společností Regio Jet. Cesta trvá cca 7h a zpáteční jízdenká vás příjde zhruba na 800 Kč (někdy jsou i slevy na akční jízdenky).

Letecky

Nebo můžete zvolit třetí typ dopravy  – letecky. Pohodlně se dostanete přímým letem například se společnostmi ČSA, která je poměrně drahá, a nebo celkem nově s Ryanair, která má velmi často akční ceny od 700 Kč zpáteční letenka. Běžně však najdete v rozmezí 1500 – 2000 Kč za zpáteční let.

Autem

Cestovat můžete i na vlastní pěst autem. Cesta z Prahy zabere cca 5-6h (550 km), z Brna to jsou pouhé 3h (330 km).

Cesta z letiště

Pokud přilétáte letadlem, cesta z letiště je velice jednoduchá a oproti jiným evropským městům vyjde zapakatel. Pokud chcete využít MDH, nejlepší je vzít autobus 200E, který končí ve stanici Kőbánya-Kispest, což je první zastávka modré linky metra M3. Ta vás odveze přímo do centra. Cesta zabere cca 50 min a lístek stojí 530 forintů – 100 minut, přestupní jízdenka.

POZOR – z automatu vám vypadnou celkem 2 lístky a každý z nich platí na jeden typ dopravního prostředku, tedy jeden přestup. Pouze v rámci přestupu metra na jinou linku metra můžete využít jeden lístek, proto, když budete potřebovat 3x přestoupit, např. tramvaj, autobus, metro, na třetí přestup si musíte zakoupit nový lístek, např. jednosměrný za 350 forintů, nebo si koupit rovnou 24h jízdenku za 1650 forintů, která platí od času označení po dobu 24 hodin.) V automatech lze platit hotově či kartou.  

Další možnost je využít expresní linky 100E, která vás vezme bez přestupu do centra (staví v zastávkách Kálvin Tér a Deák Ferenc Tér) a vyjde na 900 forintů. Tuto jízdenku nelze použít na jiný typ městské dopravy a ani naopak nelze použít bežnou jízdenku na tento autobus. Cesta zabere cca 36 min a jezdí od 4:00 ráno do 00:30.

Rozhodně doporučuji cestovat vždy se zakoupeným lístkem, téměř v každé stanici metra jsou revizoři a i v autobusech a tramvajích velmi často kontrolují.

TIP: Každý by se měl alespoň jednou projet linkou metra M1 (žlutá), která vznikla koncem 19. století. Jedná se o nejstarší metro v kontinentální Evropě a je zapsána na seznamu kulturních památek UNESCO. Jízda je opravdovým zážitkem, každé stanice byl ponechán původní vzhled – dýchne tak na vás kus historie.

 

Kde se ubytovat?

Kromě klasických hotelů, které si každý dokáže najít asi sám, například na booking.com, kde jsou mimo jiné velmi příznivé ceny, bych ráda doporučila ubytování přes Airbnb. Speciálně pro ty z vás, kdo máte na své cestování omezený budget. Dají se zde najít pokoje od 400 Kč/ noc / pokoj i v centru Budapešti. Kdo hledá vyšší úroveň, určitě se zde dá najít téměř jakýkoli typ ubytování – od vlastních pokojů po celé byty a domy k pronájmu.

Co je Airbnb?

Typ ubytování, které nabízejí lidé, co mají například volný pokoj ve svém bytě či domě, případně nabízejí i celý byt / dům k pronájmu. V hodně zemích je to levnější typ ubytování než v hotelu, v některých se to už bohužel stalo velkým businessem a lidé si účtují až nesmyslné ceny za nabízené ubytování. Proto je třeba, vždy porovnat i třeba s hotely. Výhodu to má takovou, že pokud například chcete ušetřit i za jídlo, ve většině případů vám bude k dispozici kuchyň, takže si můžete připravit a uvařit vlastní jídlo.

Zde vám daruji slevu v hodnotě 725 Kč na vaše první ubytování přes Airbnb, když se registrujete přes tento odkaz: www.airbnb.cz/c/marketam125.

Sleva platí při rezervaci pobytu v hodnotě alespoň 1400 Kč.

Pro ty, kdo hledají úplný low-cost, můžete se zkusit poptat na www.couchsurfing.com, kde je ubytování zcela zdarma, našla jsem zde kolem 40.000 lidí nabizející ubytování.

Ptáte se co je Couchsurfing?

Obdoba Airbnb, která tu ale byla dříve a byla velmi populární. Lidé nabízející volný gauč, pokoj ve svém bytě / domě. Bohužel hodně hostujících lidí přešlo již na Airbnb, kde nabízejí v podstatě to samé, ale za peníze. I tak je to stále skvělý způsob, jak se potkat s místními lidmi, poznat místní kulturu, získat skvělé tipy či přímo nové přátelé. Nesnažte se prosím využívat tuto službu pouze jako ubytování “zdarma”. Couchsurfing byl stvořen, aby pomáhal spojovat cestovatelé po celém světě, získávat nové přátelé a zážitky společně s hostujícím člověkem.

 

Kde se najíst?

Možností, kde se chutně najíst v Budapešti je nespočet, záleží na vašem rozpočtu a chuti. Známé jsou maďarské klobásy, langoše, guláš a kuře na paprice. Viděla jsem ovšem i mnoho zdravých restaurací, bufetů, vegetariánské i veganské restaurace, vybere si opravdu každý.

Zde jsou tipy na restaurace a kavárny, které jsem dostala před naším odjezdem:

Restaurace:

  1. Drum Café – typická maďarská kuchyně, ochutnat zde můžete například maďarský guláš s knedlíčky (obdoba našich halušek), několik druhů langošů – nelekejte se kombinací, např. langoš s gulášem, potřený zakysanou smetanou a posypaný sýrem, je to nezvyklé pro nás, ale výborné pro naše chuťové buňky 🙂 Dále zde můžete ochutnat typické maďarské dezerty nebo i jídla klasické kuchyně. Z vlastní zkušenosti tuto restauraci velice doporučuji, my jsme tam byli každý den! Velmi příznivé ceny. Menu najdete ZDE.
  2. Kacsa restaurant – honosnější restaurace s živou hudbou, vhodná například na večeři, už o něco dražší než např. Drum café. Menu najdete ZDE.
  3. Paprika Vendéglő – údajně nejlepší Halaszle (rybí polévka – maďarská specialita) v Budapešti. Menu najdete ZDE.
  4. Central Market Hall – v neposlední řadě si určitě zajděte do této tržnice, kde můžete nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu, nespočet druhů známých maďarských klobás, uzenin, papriček, skvělé místo pro nakoupení suvenýrů v podobě dobrot na cestu domů

Kam zajít na kávu / snídani?

  1. A Table – několik poboček po Budapešti, slané a sladké pokrmy, skvělé místo na snídani, http://www.atable.hu/
  2. Tamp and pull
  3. Blue bird Café – kavárna / restaurace
  4. Café Arioso – malá kavárna s krásnou zahrádkou

Ceny potravin v obchodech jsou velmi podobné českým cenám, něco je o malinko levnější než u nás. Kartou se dá platit téměř všude a nejrozšířenější obchod je zde Interspar, který najdete téměř na každém rohu.

Přibližné ceny potravin:

Pivo (0,5l) v restauraci … 450 Ft
Káva v kavárně … 300 Ft
Mléko (1l) … 228 Ft
Chleba (pečivo) … 195 Ft
Rýže … 309 Ft
Kuřecí prsa (1kg) … 1310 Ft
Mleté hovězí (1kg) … 2558 Ft
Pivo (0,5l) … 229 Ft
Láhev vína … 1500 Ft
Jablka (1kg)… 350 Ft
Banány (1kg) … 414 Ft
Rajčata (1kg) … 509 Ft
Cibule (1kg) … 200 Ft
Voda (1,5l) … 106 Ft
Cigarety (1 balení) … 1200 Ft

 

Co navštívit?

Téměř veškeré “atrakce” se dají vidět zdarma, je už na každém individuálně, zda se chce jít podívat i dovnitř a zaplatit tak nějaké vstupné, nebo mu stačí se podívat zvenku. Ceny nejsou nijak přemrštené, ale zároveň ani výrazně levné. My jsme za nic neplatili kromě lázní.

Termální lázně Széchenyi

Nejvíce oblíbené a doporučované lázně a tzv. MUST DO. Bohužel nemám srovnání s ostatními lázněmi, ale tyto se nám velice líbili. Skříňky (locker) jsou dostatačně velké na jakýkoli batoh či sportovní tašku, pro větší zavazadla doporučuji zaplatit za kabinu, která je dostatečně velká pro celou rodinu a není o moc dražší než skříňka. V lázních se dá platit i kartou. Kromě klasického vstupu je možné si zaplatit i různé masáže a procedury. Bližší info najdete zde: http://www.szechenyibath.hu

Ceník zde:

 

Náš rozpočet na 4 dny v Budapešti:

(ceny jsou uváděny za jednu osobu, každý z nás jsme měli plus mínus stejné náklady)
Zpáteční letenky z Prahy … 918 Kč (cca 11 243 Ft)
Ubytování (3 noci v centru Budapešti přes Airbnb) … 720 Kč (cca 8 818 Ft)
Autobus z letiště … 530 Ft
Mléko (půlka) … 105 Ft
Koktejl v baru … 737 Ft
Oběd do ruky … 850 Ft
Veřejné WC … 150 Ft
Trdelník (půlka) … 500 Ft
Jízdenka MHD do centra … 350 Ft
Oběd v Drum Café … 2 738 Ft
Nákup v Interspar … 1 033 Ft
Lukostřelba u citadely … 900 Ft
2 x maďarská klobása … 800 Ft
Večeře v Drum Café … 2 110 Ft
Pohled se známkou … 645 Ft
Jízdenka MHD do lázní … 350 Ft
Vstup do lázní … 5 200 Ft
Autobus na letiště … 530 Ft
Oběd na letišti (KFC) … 1 100 Ft
Celkem … 38 689 Ft = 3 159 Kč

Celkově hodnotím Budapešť jako jednu z nejlevnějších evropských metropolí, cenově se dá nejblíže přirovnat asi k Praze. Je to nádherné město, které má rozhodně co nabídnout min. na 3-4 dny!

V dalším článku jsme pro vás shrnuli TOP 20 míst, které byste v Budapešti neměli minout! Plus zde najdete itinerář na 3-4 dny, pro ty z vás, kdo nemáte například čas na plánování vašeho výletu. Článek najdete na blogu Markét TRAVEL WITH BLONDIE, kde mimo jiné najdete různé cestopisy z našich cest, rady a tipy k cestování apod.

+ NAŠE TOP MÍSTA V BUDAPEŠTI jsme shrnuli v tomto videu, nechte se inspirovat…

Sdílej to dál... :))Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Reddit
Reddit

2 Replies to “Na kolik vyjde prodloužený víkend v Budapešti?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *