Staň se dobrovolníkem a procestuj svět zadarmo!

Rádi byste procestovali svět, ale nemáte na to finance, nevíte jak začít, nemáte s kým jet?Toto všechno vám může poskytnout práce dobrovolníka, nemusíte mít moc financí, můžete vyjet kamkoli ve světě a klidně i sami, protože sami vůbec nebudete!

Já jsem takto vycestovala a pracovala jako dobrovolnice už třikrát. Poprvé to bylo v Austrálii na koňské farmě, minulý rok ve Skotsku na rodinné farmě a nedávno jsem se vrátila z Norska, kde jsem pomáhala opět na koňské farmě. Všechny zkušenosti byli skvělé, dali mi spoustu nových zážitků, přátel, poznala jsem místní kulturu, ve volném čase, kterého je mimochodem hodně, jsem jezdila na výlety a spoustu dalšího. Myslím, že je to perfektní možnost, jak poznat svět za minimum nákladů a ještě se třeba i něco přiučit.

Ve zkratce na úvod dobrovolnická práce je to, že vycestujete k nějakému hostiteli, u kterého pracujete 4-5h denně, většinou 5 dní v týdnu a výměnou za to dostanete ubytování a jídlo zdarma.

Webových stránek, přes které je možné takto vycestovat je více. Já jsem jsem vždy vycestovala přes workwaway.info. Typů práce, které tam můžete najít je opravdu hodně – můžete pracovat jako já na zvířecí či klasické farmě, pomáhat stavět dům, malovat, pracovat na zahradě, hlídat děti, pracovat v hostelu či třeba v surfařské škole.

Další stránky přes které je možné vycestovat:

helpx.net

wwoof.net

the7interchange.com 

Zde vám popíšu, jak to funguje přes workwaway.info

Kolik stojí členství?

Zaregistrovat se můžete jako jednotlivec či jako pár. Členství stojí 32 EUR na rok pro jednotlivce a 42 EUR pro pár. Pokud jste si zaplatili členství jako pár, práci musíte hledat vždy pro oba/obě a naopak, pokud zaplatíte členství jako jednotlivec, není možné se domlouvat na práci pro dva. Respektive můžete pak propojit dva jednotlivé účty, ale zbytečně tak zaplatíte dvě členství.

Jak to funguje?

Většinou to funguje tak, že za odvedenou práci dostanete zdarma ubytování + jídlo. Pozor na rozvojové země, kde si za jídlo často musíte platit sami, jelikož v takových zemí je jídlo dražší než samotné ubytování. Zase se ale často jedná o zajímavé projekty, u kterých nejde o to, dostat služby zdarma, ale o zážitek samotný a získané zkušenosti.

Co se týče ubytování, to se opravdu liší projekt od projektu. Někde můžete mít vlastní pokoj či dokonce dům, někde se nabízí pouze hammock na terase například (opět často v rozvojových zemích).

Na jak dlouho můžu / musím jet?

O délce dobrovolnictví rozhodujete sami po konzultaci s danou rodinou či člověkem. Někde mají min. nebo max. požadovanou délku pobytu, kterou vyžadují, pokud se chcete programu zúčastnit. Většinou je to ale o domluvě. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je ideální doba 3-4 týdny. Dá se domluvit i na delší době, ale zpravidla se domluvíte nejprve na kratší době a v případě spokojenosti se dá prodloužit. Na všem se domluvte během vaší komunikace před příjezdem, ať víte, co od toho čekat.

Nejedná se o agenturu

Dále bych chtěla upozornit, že stránky Workwaway jsou pouze zprostředkovatel dobrovolnické práce, není to žádná agentura, která vám vše za poplatek zařídí. Je to pouze webová stránka, na kterou se mohou registrovat jak dobrovolníci, tak hostitelé a navzájem se poté kontaktovat a domluvit si spolupráci.

Jak můžu vědět, že hostitel dodrží vše domluvené?

Možná si teď říkáte, že se bojíte, aby to vše klaplo, aby hostitel dodržel, na čem jste se domluvili. Pro ty z vás, kteří ještě nemají moc zkušenosti s plánováním pobytu v zahraničí na vlastní pěst, bych doporučila vybrat spíše někoho, kdo má už pár referencí (pozitivních samozřejmě). Někomu takovému se už nemusíte bát důvěřovat a pravděpodobně vše dopadne tak, jak jste si domluvili. Těm otrlejším z vás doporučuji i přesto, se podívat, jaké má hostitel reference, ale nebála bych se jet i k hostiteli, který žádné ještě nemá.

Poznáte hodně také na popisu dané pozice. Pokud je vše jasně řečeno už v popisu hostitele, popis je rozsáhlý a podrobný, pravděpodobně bude vše v pořádku. Dále také hodně poznáte na komunikaci. Odpovídá vám hostitel na vše, co se ptáte? Je milý a vstřícný? Ochotný třeba i pro vás někam dojet, poradit s cestou k němu? Pak není moc důvodů se obávat. Nicméně bych ráda zmínila, že dost často je komunikace s hostiteli velmi stručná – typu odpověď v jedné větě. Nemusí to ihned znamenat, že je to podvodník a že se máte čeho obávat. Představte si, že hostitelé dostávají třeba desítky žádostí denně, také by se vám nechtělo odpovídat na veškeré dotazy v podobě románu.

Jak komunikovat s hostitelem?

Co se týče komunikace z vaší strany, doporučuji vám, si pořádně přečíst popis hostitele a v žádosti o pozici ho oslovit jménem a nekopírovat stále stejný text, který pošlete všem najednou. Spousta lidí to pozná a na takovou zprávu přes “kopírák” vám dost pravděpodobně ani neodpoví.

Tímto způsobem můžete krásně procestovat svět za úplně minimální náklady! Domluvíte si práci v určité destinaci třeba na měsíc a mezitím se už porozhlížíte po další v jiném místě nebo už i v jiné zemi, která je třeba poblíž (ideální je hledat např. dle levných letenek z místa, kde se nacházíte). ČLÁNEK JAK HLEDAT LEVNÉ LETENKY ZDE.

Co zařídit před cestou?

VÍZA

Jako před jakoukoli jinou cestou se samozřejmě jako první musíte postarat o víza. Pokud jedete v rámci Evropské unie, tak je to bez problému, jestli jedete mimo, zjišťete si, zda máme s danou zemí bezvízový styk, na jak dlouho, pokud nemáme, jak získat turistická víza apod. Žádné pracovní povolení nepotřebujete.

OČKOVÁNÍ

Zjistěte si, jaké očkování se požaduje či doporučuje do destinace, do které se chystáte či budete chystat v budoucnu v rámci dobrovolnictví. Vě většině zemí doporučuji mít oba typy žloutenky, do zemí v Asii, Střední a Jižní Ameriky, Afriky i břišní tyfus a do některých zemí Střední a Jižní Ameriky je povinné očkování proti žluté zimnici, které máte už doživotně. S tím souvisí tedy si nechat udělat i mezinárodní očkovací průkaz, který vám vystaví v jakémkoli očkovacím centru.

MEZINÁRODNÍ ŘIDIČÁK

Pokud budete chtít podnikat výlety autem nebo na motorce, tak pak určitě i mezinárodní řidičák. Ten vám udělají na  registru řidičů na počkání a stojí 50kč.

LÉKY

S sebou doporučuji vzít nějaké základní léky (na teplotu, na rýmu, kašel, bolest v krku, na střevní potíže, na bolest, náplasti) a za mě doporučuji Probiotika, které vám pomohou srovnat vaší mikroflóru v neznámé destinaci pro vaše tělo. Dost často mi to pomohlo se vyvarovat střevní potížím, které vás mohou potkat zejména v Asii či Střední a Jižní Americe.

Pokud vás to zaujalo, neváhejte si najít nějaký zajímavý projekt, pokud se bojíte, jeďte třeba nejprve na dva týdny do vedlejší země, kde si to můžete vyzkoušet a uvidíte, jestli se vám to vůbec líbí. Pokud budete mít nějakou špatnou zkušenost, neházejte to hned do žita, je možné, že jste si prostě jen špatně vybrali lokalitu, hostitele, práci, zkuste něco dalšího. Dříve takové možnosti vůbec nebyli a dneska jich je tolik, práce se dá najít téměř v jakékoli zemi na světě! Těch stránek je také více, takže neváhejte a jděte do toho!

Sdílej to dál... :))Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Reddit
Reddit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *